İç Mimari

İç Mekan Bahçesi Oluşturmanın 5 Kolay Yolu

İç mekan yetiştirme sistemi fikirleri – İç mekan bahçesi oluşturmanın 5 kolay yolu

İç mekanda bitki yetiştirmek zor olmak zorunda değil – ve bu basit sistemlerle, kısa sürede gelişen bir iç mekan bahçesine sahip olacaksınız.

Söz konusu iç mekan bahçesi fikirleri oluşturmak olduğunda, oda sıcaklığı, aydınlatma ve nem seviyeleri de dahil olmak üzere dengelenmesi gereken birçok faktör olabilir. Bir iç mekan yetiştirme sistemi kullanmak, her türlü zorluğa karşı koymanıza yardımcı olabilir ve iç mekanda daha başarılı bir şekilde büyümenizi sağlayabilir.

Bahçıvanlar iç mekan yetiştirme sistemlerini genellikle otlar veya mikro yeşillikler gibi şeyleri yetiştirmek için kullanırlar, ancak iç mekan bitkilerinin çoğaltılmasına yardımcı olmak için de kullanılabilirler.

İyi haber şu ki, evinizde kullanabileceğiniz pek çok farklı iç mekan yetiştirme sistemi var. Başarılı bir şekilde çalışabilmeleri için uzmanlardan aldığımız ipuçlarıyla birlikte deneyebileceğiniz en iyi sistemlerin bir listesini hazırladık.

İlk başladığınızda iç mekanda bitki yetiştirmenin yollarını bulmak zor olabilir ve iç mekanınızın büyümeyi teşvik etmek için en iyi koşulları sağlayıp sağlamadığını anlamak zaman alabilir. Neyse ki, başarılı iç mekan yetiştiriciliğine yardımcı olabilecek deneyebileceğiniz birçok farklı iç mekan bitki sistemi vardır. En iyi iç mekan yetiştirme sistemlerini kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlarla konuştuk.

Isı Matı

Isı Matı İç Mekan Bahçesi Oluşturmanın 5 Kolay Yolu

Ev bitkisi sahipleri arasında popüler bir seçim de ısı matıdır. Bu, özellikle ortalama oda sıcaklığının daha düşük olabileceği ve büyüme hızını yavaşlatabilecek soğuk mevsimlerde faydalıdır.

Kulağa geldiği kadar basit – fidelerinizin ve çeliklerinizin çimlenirken ve köklenirken üzerinde oturmaları için sıcak bir mat. Saksı ortamının sıcaklığını artırmaya yardımcı olarak köklerin gelişmesini teşvik ettiği için toprakta çoğaltma için kullanmak için harika bir araçtır.

Tohum ekiminde başarı oranını artırır ve bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlar. Isı matlarını kullanmanın zorluklarından biri, bitkilerin uzun süre mat üzerinde bırakılması halinde köklerin cılız büyüme potansiyeli taşımasıdır.

Çoğaltmanın yanı sıra, ısıtmalı matlar tipik olarak domates, biber ve patlıcan gibi tohumdan iç mekanda yenilebilir bitkiler yetiştirmek için de kullanılır. Çok yönlüdürler ve soğukta uykuya dalmalarını önlemek için kış aylarında ev bitkilerini sıcak tutmak için de kullanabilirsiniz.

Hidroponik Kit

Hidroponik Kit

Su ile çoğaltmaya yardımcı olacak belki de en yaygın iç mekan yetiştirme sistemi bir hidroponik kittir. Adından da anlaşılacağı üzere, bu yetiştirme sistemleri su kullanarak büyümek üzere tasarlanmıştır.

Hidroponik yetiştirme kitlerinin kullanımı kolaydır ve birçok farklı şekil ve boyutta gelir, bu nedenle her alan için bir seçenek vardır. Su ve çelikleri tutan bir kaba sahip olma eğilimindedirler ve genellikle Amazon’daki bu hidroponik yetiştirme sistemi gibi bir üstten yetiştirme ışığına sahiptirler.

Herhangi bir suda çoğaltma yönteminde olduğu gibi, köklerin gelişmesine yardımcı olmak için hidroponik yetiştirme sisteminizi aydınlık bir noktaya yerleştirmek iyi bir fikirdir. Marul gibi yapraklı yeşilliklerin yanı sıra fesleğen gibi bitkileri yetiştirmenin harika bir yoludur ve monsteras gibi tropikal bitkilerin çoğaltılmasına yardımcı olur.

Hidroponik sistemler iç mekanda bitki yetiştirmek için harika bir yol sağlar. Birçok bitki suda kolayca yetişir ve bu sistemler taze bitkileri iç mekanda tam ihtiyacınız olan yerde hasat etmenize olanak tanır. Bazı sistemler mutfak tezgahınıza sığacak kadar küçüktür. Bu şekilde yetiştirilen bitkileri hasat etmeye dikkat etmeniz gerekir, çünkü bunu yapmazsanız büyüyüp hantallaşabilir ve sistemi hızla aşabilirler.

Bitki Çoğaltma İstasyonu

Bitki Çoğaltma İstasyonu

Bitkilerinizi başarılı bir şekilde çoğaltmanıza yardımcı olacak belirli bir sistem arıyorsanız, bir çoğaltma istasyonu tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Çoğaltma istasyonu, bitkileri çeliklerden veya tohumlardan çoğaltmak için özel bir kurulumdur. Çeliklerinizin köklerinin büyümesini izlemek için harika bir yoldur.

Amazon’daki bu masaüstü çoğaltma istasyonu gibi pek çok çoğaltma istasyonunu internette bulabilir ya da kendiniz oluşturabilirsiniz. En önemli özelliği, çeliklerinizin kök oluşturmada nasıl ilerlediğini izlemenize olanak tanıyan cam ve şeffaf kaplar kullanmaktır.

Hidroponik kitler gibi, bu iç mekan sistemi de su ile çoğaltma için en iyisidir ve güzel camlar ve diğer kaplarla pencere kenarınıza yerleştirmek için çekici bir özellik oluşturabilir.

Tüm ev bitkileri suda köklenemez, bu nedenle bu tüm iç mekan bitkileri için işe yaramaz. Ayrıca köklü çeliklerin sağlıklı büyümesini teşvik etmek için suyu düzenli olarak değiştirmek gerekir.

Bu tür bir sistem kullanmanın bir diğer faydası da suyu taze tutmak için değiştirmek dışında nispeten az bakım gerektirmesidir. Suda iyi çoğalan bitkiler arasında kauçuk bitkileri, pothos ve kalp ipi sayılabilir.

Nem Kubbesi

Nem Kubbesi

Tropikal iç mekan bitkilerine sahip bitki ebeveynleri, bu bitkileri mutlu tutmak için nemi artırma ihtiyacının farkında olacaktır. Bir kez kurulduktan sonra düzenli olarak sisleyebilirsiniz, ancak tohumdan bitki yetiştirirken bir nem kubbesi kullanmak da yardımcı olabilir.

Nem kubbesi, tohumların ve fidelerin etrafında yüksek nem seviyelerine sahip bir mikro iklim oluşturmak için kullanılan, tohumların bulunduğu saksıların veya tepsilerin üzerine yerleştirilen şeffaf bir örtüdür.

Piyasada, Amazon’un LED yetiştirme ışıklı bu nem kubbesi gibi farklı boyutlarda birçok nem kubbesi var. Bunlar çoğalmayı hızlandırmaya yardımcı olur ve genç bitkileri sıcaklık dalgalanmaları gibi şeylerden koruyarak başarılı büyüme şansını artırır.

Nem kubbeleri, otlar, sebzeler, yapraklı iç mekan bitkileri ve çiçekler dahil olmak üzere çoğu tohumun çimlenmesine ve büyümesine yardımcı olmak için kullanılabilir.

Nem kubbeleri ve ısı matları genellikle birbirleriyle birlikte kullanılır. Bitkileriniz filizlendikten sonra nem kubbesinden çıkardığınızdan emin olun. Bitkiler nem kubbesinin altında çok uzun süre bırakılırsa küf sorunları ortaya çıkabilir.

Aşırı yoğuşmayı ve mantar oluşumunu önlemek için nem kubbesinin düzenli olarak havalandırılması önerilir.

Minyatür Kapalı Sera

Minyatür Kapalı Sera

Minyatür iç mekan seraları ile iç mekanda sebze yetiştirmek daha kolaydır. Fazla yer kaplamazlar ve evinizde herhangi bir dağınıklık olmadan düzgün bir şekilde oturabilirler.

Mini kapalı seralar, bitkiler için uygun sıcaklık ve nem seviyelerini koruyan kapalı yapılardır. Küçük alanlar için uygundurlar ve haşerelere ve sert çevre koşullarına karşı koruma sağlarlar. Yine de daha pahalı bir seçim olabilirler.

Teraryumlarda iyi yetişen bitkiler gibi nemli koşulları seven bitkilerin yetiştirilmesi ve çoğaltılması için de mükemmel seçeneklerdir. Ancak nem kubbelerinde olduğu gibi, çok fazla nem oluşması durumunda mantar sorunlarına dikkat etmek önemlidir.

Sık Sorulan Sorular

İç Mekanda Meyve ve Sebze Yetiştirebilir miyim?

Evet, iç mekanlarda yenilebilir bitkiler yetiştirmek mümkündür. Mahsullerinizi yetiştirmek için açık bir alanınızın olmaması önemli değil. Mini sera veya nem kubbesi gibi bir iç mekan yetiştirme sistemi kullanarak bir dizi meyve, sebze ve bitki yetiştirebilirsiniz. Yaygın seçenekler arasında sarımsak, çilek, tere ve daha fazlası yer alır. Bir iç mekan yetiştirme sistemi kullanmak, bu bitkilerin gelişmesine yardımcı olacak ve aksi takdirde iç mekanda eksik olabilecek optimum koşulları sağlayacaktır.

Kendin Yap Kapalı Alan Yetiştirme Sistemini Nasıl Yapabilirim?

Piyasada çok sayıda iç mekan yetiştirme sistemi olsa da, bazen pahalı olabilir. Birkaç ev eşyası kullanarak kendin yap yetiştirme sistemleri oluşturmak kolaydır. Örneğin, ikiye kesilmiş plastik bir şişeyle bir nem kubbesi oluşturabilir ve bir su çoğaltma istasyonu kurmak için bardak ve şeffaf kaplar kullanabilirsiniz. Kendi kurulumunuzu yaparken yaratıcı olmanın pek çok yolu vardır. Sadece yetiştirmek istediğiniz bitkiler için en uygun yetiştirme koşullarının ne olduğunu araştırmayı ve bir sistem oluştururken bunları sağladığınızdan emin olmayı unutmayın.

Şule Ağır Mimarlık Ofisi, iç mekan bahçesi tasarımı ve uygulaması konusunda uzmandır. Uzman ekibimiz, hayalinizdeki iç mekan bahçesini gerçeğe dönüştürmek için sizinle birlikte çalışacaktır. Lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir