İç Mimari

Kırmadan Mutfak Yenileme Fikirleri

Şule Ağır Mimarlık Ofisi İç mimarlarından 7 kırmadan mutfak yenileme fikirleri

Mutfağınızı tamamen yenilemeden daha güzel hale getirmenin yollarını mı arıyorsunuz? Tasarımcılarımızın odaklanmanızı söylediği yerler şunlar.

Mutfaklar ilk başta yenilenmesi zor alanlar olarak görünür, trendlere göre değişiklik yapmak oturma odası ya da yatak odası kadar kolay değildir. Bir mutfakta her şey oldukça sabittir. Bununla birlikte, mutfağınızı tamamen elden geçirmek zorunda kalmadan onu yükseltmenin ve daha güzel görünmesini sağlamanın yolları vardır.

Mutfağınızı komple değiştirmeden, odaklanabileceğiniz daha küçük unsurlar vardır ve bunlar mekanın geneli üzerinde büyük bir etki yaratarak mutfağınızı, her şeyi söküp baştan yapmak zorunda kalmadan bir tadilat geçirmiş gibi hissettirir. Bu nedenle, tasarımcılarımıza kırmadan mutfak yenileme fikirlerini ve mekanı hızlı ve kolay bir şekilde güncellemek için bütçenizi ve enerjinizi en iyi nereye harcayabileceğinizi sorduk.

Mutfak Fayanslarınızı Değiştirin

Mutfak Fayanslarınızı Değiştirin

Mutfağınızın görünümünü yenilemek istiyorsanız mutfak fayansları odaklanmak için harika bir yerdir. Fayansları yeni bir renk, desen veya doku getirmek için kullanabilirsiniz. Bazen eski fayansların üzerine fayans döşemek de bir seçenektir ya da onları söküp yeniden döşemeniz gerekse bile, bu işlem nispeten hızlı ve ucuz mutfak yenileme şeklinde yapılabilir ve genel görünüm üzerinde yaratacağı etki çok büyük olacaktır.

Yukarıdaki görselde, bu mutfaktaki muhteşem fayanslar hakkında konuşmak için resmin bütününe bakmamız gerekiyor. Burada ilginç bir şekilde kullanılan farklı ölçeklerde 4 malzemenin bir karışımını görüyoruz. 1) boyalı dolaplar, 2) dolapların altını ve üstünü süslemek için ilgi çekici bir şekilde kullanılan ahşap, 3) tezgahların üzerindeki ince mutfak backsplash karosu, serinin arkasındaki muhteşem özellikli karoya yol açıyor ve son olarak, 4) temiz ve basit kolyeler.

Tüm bu unsurların kombinasyonu mutfağı gerçekten yeni gösteriyor. Kemerin ölçeği ve karoların desen ve renkleri mutfağı bir araya getiriyor. Sizde mutfağınızda cesur ve farklı malzemeleri karıştırmanın yollarını arayın.

Donanımınızı Değiştirin

Donanımınızı Değiştirin

Dekorasyonda, ince ayrıntılar çoğu zaman bir düzeni oluşturabilir veya bozabilir ve donanım söz konusu olduğunda, kalite ve kaplamanın ne kadar iyi olduğu ile ilgilidir. Dolayısıyla, eğer sizinki biraz cansız görünüyorsa, daha lüks bir malzemeyle değiştirmek mutfağınızın tüm havasını bir anda olumlu yönde değiştirebilir.

Bir mutfağın yüzey kalitesinden ödün verdiğini gösteren en önemli işaretlerden biri, tüm tesisat ve dolap donanımının krom olmasıdır. Krom en ucuz metaldir ve bunun tezgah ve dolapların yüksek fiyat etiketlerinin yanında maliyeti düşük tutmak için harika bir strateji olduğu düşünülse de aslında tam tersi doğrudur. Bu hatadan kaçınmak için öncelikle müşterilerimizle birlikte çalışarak mutfakları için derinlikli, ilgi çekici ve tarzlarına uygun bir metal kaplama seçmelerine yardımcı oluyoruz. Örneğin pirinç seçiyorsak, patinanın metalin karakterini ve özgünlüğünü vurgulaması için lake olmayan veya eskitilmiş bir pirinç seçiyoruz. Nikel seçiyorsak, malzemenin zamansız zarafetini ortaya çıkarmak için genellikle cilalı olmasını isteriz. Ardından, armatürlerin stilini ve tamamlayıcı dolap donanımını seçiyoruz. Sıcak-alt tonlu malzemeleri karıştırıp eşleştirmekten korkmayın. Pirinç ve nikel birlikte harika görünüyor.

Dokuları Katmanlayın

Dokuları Katmanlayın

Tamamen beyaz bir mutfak düzeninin pek çok olumlu yanı vardır, genel olarak alçak tavanlar ve küçük mutfaklar için harikadır ve minimalist bir tarzı seviyorsanız bir hittir. Ancak, doku kullanımı ile daha da güzel görünebilirler.

Doku, tamamen beyaz bir düzenin ucuz görünmesini engellemede çok önemli bir rol oynar. Görseldeki mutfağın tasarımına çağdaşlık hissi ve şaşırtıcı bir dokunuş katmak için alışılagelmiş bağlamlarının dışındaki unsurlar dahil edilmiş. Bu benzersiz tasarımda, karoları alışılmadık bir yere tavana yerleştirerek cesur bir adım atılmış. Bu beklenmedik seçim mekana neredeyse heykelsi bir boyut katıyor. Şule Ağır Mimarlık olarak her zaman kaliteli malzemeler kullanıyor, taklitlerden kaçınıyor ve otantik, yüksek kaliteli yüzeyleri vurguluyoruz. Kaliteli malzemelerin sofistike bir sonuç elde etmek için vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz.

Renk Düzeninizi Değiştirin

Renk Düzeninizi Değiştirin

Mutfak dolaplarınızı boyamak ya da mutfak dolaplarınızın kapaklarını değiştirmek, mutfağınıza yepyeni bir görünüm kazandırabilir. Eğer bu işe hazırsanız kendi başınıza da yapabilirsiniz, ancak profesyonelleri getirseniz bile yepyeni bir mutfak yaptırmaktan daha ucuz ve hızlıdır. Hatta sadece ada veya duvar dolapları gibi daha küçük bir unsuru bile yenileyebilirsiniz.

Doğru şekilde yapıldığında mutfakta renk kullanmak lüks bir his yaratabilir. Dolaplar veya ada için derin mor, lacivert veya orman yeşili gibi zengin tonları tercih etmek, tasarımda kullanılan diğer malzemeleri vurgulamak için mükemmel bir zemin sunar.

Ceviz gibi koyu renkli ahşap dolaplarla eşleştirmek, ahşabın derinliği ve damarları ortaya çıkacağından mekanı yüceltecektir. Şemaya pirinç unsurlar eklemek güçlü bir kontrast yaratarak metalik malzemenin dikkat çekmek için savaşmadan ön plana çıkmasını sağlar – bu denge, şık ve pahalı görünen bir mutfak yaratmak söz konusu olduğunda son derece önemlidir

Işıklandırmayı Değiştirin

Işıklandırmayı Değiştirin

Aydınlatma mutfak tasarımınızın önemli bir parçası gibi görünmeyebilir, ancak hem pratik hem de estetik olarak büyük bir etkiye sahiptir. Armatürlerinizi değiştirmek mutfağınızın tüm görünümünü gerçekten değiştirebilir ve daha işlevsel hale getirebilir.

Mutfak aydınlatması mekanın tonunu belirler, bu nedenle temel armatürlere yatırım yapmak mutfağınıza sofistike bir hava katar. El yapımı armatürler, seri üretim aydınlatmada bulunmayan bir ayrıntı düzeyi ekledikleri için bir odaya lüks bir görünüm kazandırmanın da anahtarıdır.

Mutfağınızda daha minimalist bir estetiğe sahipseniz, geometrik sarkıtlar veya doğrusal aplikler gibi basit şekillere sahip şık metal armatürler arayın. Daha klasik bir havayı tercih ediyorsanız, ayrıntılı telkari veya rustik kaplamalar gibi karmaşık ayrıntılara sahip el yapımı avizeleri deneyin. İster modern ister klasik parçalar tercih edin, aydınlatma armatürlerinin pirinç, demir veya çelik gibi dayanıklı malzemelerle kaliteli bir şekilde üretildiğinden emin olun.

Mutfak Aletlerini Doğru Şekilde Entegre Edin

Mutfak Aletlerini Doğru Şekilde Entegre Edin

Hepimiz hayatımızı kolaylaştırmak için onlara ihtiyaç duyarız ve eğer bir çamaşır odamız veya kilerimiz yoksa, cihazların mutfakta bir yer bulması gerekir. Bununla birlikte, uyumsuz cihazlara sahip olmak veya mutfak düzeninizde özel bir yere sahip olmamak mutfağınızın genel görünümünü ucuzlatabilir.

Mekanınızın görünümünü bozmamalarını sağlamanın anahtarı, cihazlarınızı uyumlu olanlarla değiştirmek ya da mümkünse dolap içine entegre etmektir – küçük bir değişiklik büyük fark yaratabilir.

Renk ya da tarz olarak birbiriyle uyuşmayan aletler mutfağın birbirinden kopuk görünmesine neden olabilir. Bunun yerine ankastre cihazları tercih edin ya da buzdolabı gibi daha büyük eklentiler söz konusu olduğunda, bunları sanatsal bir şekilde yerleştirme seçeneğini değerlendirin.

Tezgah Malzemenize Odaklanın

Tezgah Malzemenize Odaklanın

Tezgahlar mutfağın önemli bir parçasıdır ve en çok kullanılan alandır. Dolayısıyla birkaç yıl sonra eskimiş görünmeye başlayabilir ve mekanın görünümünü bozabilirler. Bununla birlikte, tüm mutfağı değiştirmek zorunda kalmadan değiştirilebilirler ve yeni bir malzeme veya hatta sahip olduğunuzun daha taze bir versiyonunu tercih etmek, alanı gerçekten yenileyebilir.

Mutfak tezgahları çok fazla eziyet çeker ve yemek hazırlama ve pişirme şekliniz için doğru malzemeleri seçmek önemlidir. Melamin gibi düşük kaliteli çalışma yüzeylerinde, bölümlerin birleştirildiği yerlerde çatlaklar olacaktır ve bunlar kir ve yağ toplayacaktır. Çatlaklar aynı zamanda mutfak dolabınızın görünümünü de ‘ucuzlatacaktır’ ve melamin kesinlikle insan yapımı bir görünüme sahiptir.

Bütçeniz kısıtlıysa ahşap tezgahlar uygun fiyatlı bir seçenektir. Ahşap tezgahlar doğal taş ya da mermerden daha ucuzdur ve hoş bir sıcaklık katabilir ancak ahşabın yara almasını ya da yanmasını önlemek için doğrama tahtalarına ve nihalelere ihtiyacınız olacaktır.

Hangi Renkler Mutfağı Pahalı Gösterir?

Yeşil, hardal ve erik gibi yumuşak toprak tonları boya veya doğrama işlerinde mutfakta çok güzel durur. Sofistike bir hava kattığı ve gözü sabitlediği için siyah vurgular da ekleyebilirsiniz. Renk özneldir ama Şule Ağır Mimarlık Tasarımcılarına göre daha koyu renkler lüks ve sofistike bir hava yaratıyor. Mutfak dolaplarında lacivert, koyu yeşil, deniz mavisi ve çikolata kahvesi en yavan dolapları bile güzel gösterir, daha sağlam ve pahalı hissettirir. Dolap donanımı da önemlidir ve daha koyu renklerin antika pirinç, koyu bronz veya bakır tonlarıyla daha iyi çalıştığı görülmektedir. Bir çekmeceyi veya dolabı her açtığınızda dramatik bir ‘görüntü’ elde etmek için dolaplarınızın içini kontrast bir renge boyamayı düşünün.

Bir Mutafağa Ne Değer Katar?

Güzel ve benzersiz bir davlumbaz mutfağınıza değer katacaktır, davlumbazın üzerine alçı veya kireç yıkama kaplaması düşünün veya fayans döşeyin! Mutfağınızdaki muhteşem fayanslar (zemin, backsplash, davlumbaz) görsel ilgi ve kişiliğinizin yanı sıra değer katar. Duvarlarınızda kireç yıkama, kullanışlı bir ada, bir kahve istasyonu ve bir cihaz garajı mutfağınıza değer katar.

Evinizin kalbinin yenilenmesine giden yolu keşfedin. Şule Ağır Mimarlık olarak mutfaklarınıza yeni bir soluk getirmenize yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Daha fazla bilgi almak veya projenizi başlatmak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Evinize bir dokunuş katmak için buradayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir