İç Mimari

Küçük Bahçe Dalma Havuz Fikirleri

Hem sizi hem de bahçenizi canlandıracak 11 küçük bahçe dalma havuz fikirleri

Sıcaklıklar yükseldiğinde, arka bahçenizin mahremiyetinde serin su dolu bir havuza dalmaktan daha ferahlatıcı ne olabilir? Herkesin tam boyutlu bir yüzme havuzu için yeterli alanı ya da bütçesi olmadığı doğru, ancak bir dalma havuzu da aynı derecede davetkar olan şık bir alternatif sunabilir.

Bu tür bir havuzda tur yüzemezsiniz, ancak sıcağı yenmek için bir kazanandır. Ayrıca dalma havuzları sadece sıcak havalarda kullanım için değildir – birçoğu bir ısıtıcıya bağlandığında jakuziye dönüştürülebilir.

Bir dalma havuzunun kurulumu, çok daha küçük oldukları için genellikle normal bir arka bahçe havuzundan daha basittir. Dahası, temizlik daha kolaydır ve işletme maliyetleri daha ucuzdur. Ve etraflarında doğru peyzaj düzenlemesiyle, herhangi bir kompakt arsayı lüks, spa benzeri bir alana dönüştürebilirler. işte esinlenmeniz için hazırladığımız 11 küçük bahçe dalma havuzu fikirleri. Bu görünümler, kendi küçük ama şık dalma havuzunuz için bolca ilham kaynağı olacaktır.

Dalma Havuzunuzun Etrafında Botanik Bir Perde Oluşturun

Dalma Havuzunuzun Etrafında Botanik Bir Perde Oluşturun

Havuz mahremiyeti yaratmak, özellikle daha fazla yerleşim olan bölgelerde tam bir rahatlama için gereklidir. Bir havuz çiti net bir sınır oluşturacaktır (ve genellikle güvenlik nedenleriyle zorunludur), ancak onu yumuşatmanın ve ekstra bir perdeleme katmanı eklemenin güzel bir yolu, bol miktarda bitki ile hizalamaktır.

Tropikal bir hava için muz ağaçları (Fast Growing Trees’te mevcuttur) gibi büyük, bereketli yaprakları olanları tercih edin. Hibiskus gibi canlı çiçekler de hoş bir ek olabilir.

Daha geleneksel bir görünüm için, düzgün çitler halinde kırpılabilen çok sayıda yaprak dökmeyen çalı vardır.

Yakınlarda Bir Ateş Çukuru ile Dramayı Artırın

Yakınlarda Bir Ateş Çukuru ile Dramayı Artırın

Yukarıdaki görseldeki bu muhteşem arka bahçe düzenlemesi, açık havada şık bir şekilde dinlenmek için tonlarca şık özelliğe sahiptir. Japon esintili çay evi eğlenmek için korunaklı bir alan sağlarken, şezlonglar ve şemsiyeler güneşi içinize çekmek için mükemmeldir. Eğer sıcaktan bunalırsanız, fıskiyeli havuz sadece birkaç adım ötenizde.

Burada gösterildiği gibi, kaldırım döşemesi sahne boyunca odak noktalarını vurgulamak ve bir alanı birbirine bağlamak için kullanılabilir. Dahası, ayak parmaklarınızı serin suya daldırmak için oturacak bir yer sağlarken, çimleri su sıçramalarına karşı koruyabilir.

Ve eğer dramayı artırmak istiyorsanız, neden karışıma bir ateş kasesi eklemeyesiniz? Özellikle güneş battıktan sonra ekstra bir lüks dokunuşu sunacaktır.

Sürgülü Kapak ile Alan Kullanımını En Üst Düzeye Çıkarın

Sürgülü Kapak ile Alan Kullanımını En Üst Düzeye Çıkarın

İstanbul’daki en iyi Mimarlık Ofisi‘nin sahibi ve kurucusu Şule Ağır, “Dalma havuzları ve küçük yüzme havuzları, çok fazla ekstra alana sahip olmayan evler için harikadır” diyor. Şule hanım, inşa ettikleri havuzların birçoğunun dar erişim, ağaçlar veya daha büyük havuzlar için uygun olmayan diğer tesislere sahip kentsel arazilerde yaşayan aileler için olduğunu açıklıyor.

Küçük bir bahçeden en iyi şekilde yararlanmak için, havuz kullanılmadığında bir güverte olarak ikiye katlanan bir örtü düşünmeye değer. Şule hanım, yukarıda gösterilen örneğin alüminyum çerçeve ve kapaklı PVC zemin kaplamasından yapıldığını, bu nedenle son derece dayanıklı ve su geçirmez olduğunu ve hava koşullarına dayanabildiğini söylüyor. “Manuel olarak açılıp kapatılıyor ve alüminyum bir ray üzerinde kayıyor. Veranda mobilyalarınızı taşıyacak kadar güçlüdür ve kapalı olduğunda bahçenizdeki alanı başka aktiviteler için kullanabilirsiniz.

Bu örtü, çocukları ve evcil hayvanları dışarıda tutmak için kilitlendiğinden havuz güvenliği için de iyidir.

Dalma Havuzunuzu Bir Veranda Barınağı ile Eşleştirin

Dalma Havuzunuzu Bir Veranda Barınağı ile Eşleştirin

Barınak sağlamak için bir tür veranda örtüsü, dalma havuzu alanınızı gerçekten evinizin bir uzantısına dönüştürecektir. Güneşten gölge ve yağmurdan korunmanın yanı sıra şık bir odak noktası ve eğlence alanı sağlarlar ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli stiller vardır.

Ahşap pergolalar geleneksel bir estetik sunar ve tırmanan bitkilerin eklenmesiyle yükseltilebilir. Daha rustik tarzdaki dalma havuzlarıyla eşleştirildiklerinde rahat bir Akdeniz havası yaratabilirler.

Panjurlu pergola, modern arka bahçeler için harika olan bir başka seçenektir. Şık görünümleri ve çok yönlülükleriyle popüler olan bu pergolalar, burada gösterildiği gibi minimalist bir dalma havuzunu mükemmel bir şekilde tamamlar. Bu tasarımda ayrıca gerektiğinde dış etkenlerden ekstra koruma için cam kapılar ve hatta akşamları rahatlamak için bir şömine bulunmaktadır.

Resort Benzeri Bir Vibe İçin Palmiyelerle Gölge Yaratın

Havuz alanınızdaki bitki seçimleri, alanı bir vahaya dönüştürebilir ve verandaya gölge sağlayabilir.

Palmiye ağaçları tropikal bir tatil köyü hissi verir ve bakımı genellikle kolaydır. Farklı alanlara uygun farklı çeşitleri mevcuttur. Örneğin, yel değirmeni palmiye ağacı 40 metreye kadar büyüyebilir ve sarı bahar çiçeklerine sahipken, minyatür hurma ağacı bir saksıda yetiştirilebilir.

Süs çimleri ve kayalar bu çarpıcı alanın doğal peyzajına katkıda bulunmaktadır.

Stok Tankı Havuzu Trendini Kucaklayın

Stok Tankı Havuzu Trendini Kucaklayın

Eğer kendi işinizi kendiniz yapmaktan hoşlanıyorsanız, geri kazanılmış bir stok tankını dalma havuzuna dönüştürmek bir seçenek olabilir. Bu, son birkaç yıldır popülaritesi artan bir ev geliştirme projesidir ve oldukça güzel sonuçlar veren ve bütçe dostu bir arka bahçe düzenlemesidir.

Rustik bir merdiven ve çok sayıda güzel bitki, bu tankın endüstriyel kenarını yumuşatıyor. Alternatif olarak, birçok ev sahibi daha kolay erişim için stok tanklarını bir havuz güvertesine yerleştirmeyi tercih ediyor. Metalik kaplamayı beğenmezseniz, kolay kişiselleştirme için bir ya da iki kat sprey boya kullanabilirsiniz.

Yerleşik Bir Şelale ile Duyusal Çekiciliği Artırın

Yerleşik Bir Şelale ile Duyusal Çekiciliği Artırın

İç mimarlarımız, müşterilerinden en sık gelen talebin havuzlarının dışına doğal taş döşenmesi olduğunu belirtiyor. Yukarıdaki kurulumda gösterildiği gibi bahçe havuz dekorları, ortaya çıkan estetik çekici bir şekilde organiktir ve çevredeki havuz peyzajına güzel bir şekilde uyum sağlamaktadır.

Yerleşik bir şelale, rahat görünümü geliştirmenin yanı sıra duyusal çekiciliği de artırıyor. Tıpkı tipik bir arka bahçe su özelliği gibi, rahatlatıcı ses mekanın ambiyansına katkıda bulunur. Ayrıca, bir dereceye kadar ses gizliliği sağlar.

Dalma Havuzunuzu Bir Güverte İçerisine Dahil Edin

Dalma Havuzunuzu Bir Güverte İçerisine Dahil Edin

Bazı dalma havuzları tamamen yerinde inşa edilebilirken, diğerleri prefabrik olabilir. Prefabrik dalma havuzları ayrıca yer üstüne kurulduklarında geleneksel olarak inşa edilen havuzlara göre belirgin bir maliyet avantajına sahiptir. Yerinde çerçevelenen ve şekillendirilen havuzlara göre %50’ye kadar daha ucuz olabilirler.

Bu örnek, yükseltilmiş bir güvertenin yanında yer alarak erişimi kolaylaştırırken, tabanın etrafındaki süs çimleri doku ve renk katıyor.

Dalma Havuzunuzun Etrafını Az Bakım Gerektiren Bitkilerle Çevreleyin

Dalma Havuzunuzun Etrafını Az Bakım Gerektiren Bitkilerle Çevreleyin

Ev sahipleri daha sürdürülebilir ve az bakım gerektiren alanlar aradıkça kuru bahçelere olan ilgi de artıyor. Bu da sukulentler ve kaktüsler gibi kuraklığa dayanıklı bitkileri tercih etmek anlamına geliyor – ki bu bitkiler havuz etrafında harika görünüyor.

Havuz kenarındaki bir konteynır görüntüsünün parçası olarak saksılara ekleyin ya da çakıllı bir yatağa veya bordüre gömün.

Dalma Havuz Verandanız İçin Uyumlu Bir Renk Paleti Seçin

Dikkatlice düşünülmüş, minimal bir renk paletine bağlı kalmak, bir havuz verandasını bir araya getirmenin kolay bir yoludur.

Mürekkep siyahıyla kontrast oluşturan krem ve beyaz tonlar, yukarıdaki bu kurulumu anında çağdaş hissettiriyor. Mahremiyet ve barınak için arka taraftaki dekoratif çit de gözümüze çarparken, ön taraftaki cam çit, alanın arsanın geri kalanından hayranlıkla izlenebileceği anlamına geliyor.

Geniş formatlı ‘floating’ stil faktörünü daha da artırıyor. Çakıl taşlarıyla serpiştirilmiş kaldırım döşemesini de çok sevdik. Bunlar sadece dokusal ilgi katmakla kalmıyor, aynı zamanda sıçrayan suların birikmek yerine akıp gitmesine de yardımcı oluyor.

Bahçe Havuzunuzu Nasıl Temiz Tutarsınız?

Havuzunuz ne büyüklükte olursa olsun, uygun havuz bakımı önemlidir. Aksi takdirde, yeşil algler gelişebilir, su bulanıklaşabilir ve havuz güvenli ya da kullanımı keyifli olmayabilir.

İyi haber şu ki, bir dalma havuzunun pırıl pırıl kalması için tam boyutlu bir havuzdan daha az kimyasal gerekir, ancak yine de havuz şoku eklemek de dahil olmak üzere düzenli olarak test etmeniz ve sterilize etmeniz gerekecektir. Bir havuz ağı ve bir havuz vakumu kullanarak kalıntıları temizlemek de çok önemlidir.

Şule Ağır Mimarlık Ofisi olarak, küçük bahçeleri canlandırmak ve rahatlatıcı bir dalma havuzu eklemek isteyen müşterilere özel tasarım ve uygulama hizmetleri sunuyoruz. Küçük alanlara estetik açıdan çekici, fonksiyonel ve özenle tasarlanmış dalma havuzları eklemek konusundaki deneyimimizle, müşterilerimizin hayal ettiği bahçe kaçışını gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz. Müşterilerimize özel çözümler sunuyor, bahçelerini ve yaşam alanlarını daha özel ve keyifli hale getirmelerine yardımcı oluyoruz. Küçük bahçenize büyük bir değişiklik getirmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir