İç Mimari

Oturma Odaları İçin En İyi 6 Halı Rengi

Şule Ağır Mimarlık Ofisi İç mimarlarına göre oturma odaları için en iyi 6 halı rengi

Bize göre halılar, oturma odası dekorunun büyük bir bölümünü oluşturur ve odanın genel tonunu belirlemede büyük bir rol oynar. Bu nedenle salonunuz için en iyi halı seçeneklerini değerlendirmek için zaman ayırmanız gerekmektedir.

Oturma odası evin birincil odası olduğundan ve muhtemelen her gün kullanılacağından, kendi iç zevkinizi yansıttığından emin olmalısınız. Ayrıca pratik bir halı seçmek de iyi olacaktır.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı halı fikri olsa da, bir renge karar vermek tartışmasız karar verme sürecinin en büyük parçasıdır. Oturma odaları için en iyi 6 halı rengi yazımızda size ilham vermesi için İstanbul’daki en iyi iç mimarlar ile görüştük.

Salon İçin En İyi Halı Renkleri Nelerdir?

Doğru zemin kaplaması bir yatırımdır, bu nedenle renk seçimi kalıcı olmalı ve çok çabuk eskimemelidir. Oturma odası halısı için en iyi rengin hangisi olduğuna karar verirken: Her zaman doğal olarak ilgi duyduğunuz, birlikte yaşamaktan keyif aldığınız renklerle başlamanın en iyisi seçenek olacaktır. Sıkılmayacağınız ya da o anda moda olduğu için seçmediğiniz bir palet seçmeniz önemlidir.

Halınızın rengi oturma odanızın ambiyansını ve hissini belirleyecektir. Döşemenizin odak noktası olmasını mı yoksa mobilyalar veya sanat eserleri gibi diğer unsurları sessizce tamamlamasını mı istediğinizi düşünün. Resimler, renk örnekleri ve tekstil numuneleri toplamak, bir renk şemasına karar vermenize yardımcı olabilir.

Sıcak Nötr Renkler

Sıcak Nötr Renkler

Kesinlikle en popüler halılar olan bej gibi nötr renklerle dekorasyon yapmak oturma odası için harika bir seçimdir. Oturma odanız için nötr renkte bir halı seçmek, başka yerlerde renklerle daha maceracı olmanızı sağlayacağı için harika bir fikirdir. İster duvarlarınızda, ister kanepenizde, isterse de stil aksesuarlarınızda olsun, sessiz renkli bir halı, iç mekan düzeninize başlamak için harika bir temel oluşturur.

Nötr halılar bej oturma odası fikirlerinde güçlü bir seçimdir: oturma odası zeminleri için nötr tonları kullanmayı düşünün, böylece sanat, mobilya veya çiçekler gibi daha çarpıcı iç tasarım öğeleriniz bir şeylere karşı çıkabilir. Nötr tonlar ayrıca oturma odasına sıcak ve rahat bir hava katarak arkadaşlarınız ve aileniz için samimi bir ortam yaratır.

Ayaklarınızın altında parlak bir renk olması fikrinden hoşlanıyor ancak halı renginin yıllar boyunca pratik kalmasını istiyorsanız: Nötr tonlarda bir halı düşünün ve oturma odası kilimlerini kullanarak dramatik renk ve desenler ekleyin, bunlar gerçek bir ifade yaratabilir ve daha kolay değiştirilebilir. Soluk tonlar ve doğal yüzeylerle çevrili büyük ölçekli özellikli halılar her oturma odasında dramatik odak noktaları oluşturabilir.

Grej

Grej

Uzmanlar, nötr renkli halılara alternatif olarak “grej” renk trendini benimsemeyi de öneriyor. Klasik nötr renklere benzeyen grej, bej ve griyi bir araya getiren sade bir renktir ve oturma odanızdaki mobilyalar biraz daha soğuk tonluysa iyi sonuç verebilir.

Son beş ya da altı yılda yeni bir halı fenomeni popüler hale geldi: grej. Bu halı renginde gri ve bej renklerinin iç içe geçmiş iplikleri bulunur. Çoğunlukla bej, gri ve nötr renkler oturma odaları için harikadır.

Şeritler

Şeritler

Oturma odası halısına ilave bir ilgi noktası eklemek için çizgili bir halı tercih etmek de başka bir seçenektir. Dünyadaki bir çok ünlü İç Mimarın da açıkladığı gibi, koyu renkli çizgiler tercih edilebileceği gibi, daha ince bir görünüm için nötr renkler de tercih edilebilir:

Çizgili halı bu yılın bir diğer popüler trendi ve ev sahiplerinin evlerine kişilik, görsel ilgi ve stil katmalarına olanak tanıyor. Nötr renkli çizgili bir halı zamansız bir çekiciliğe sahiptir ve etkili ve ilginçtir ancak yine de mekana hakim olmayacak kadar incedir.

Çizgili ama abartısız bir şekilde tercih etmenin bir başka yolu da ince çizgilerdir: “İnce nötr tonlardaki ince ince çizgiler, daha sakin ve ölçülü bir palet arayanlar için daha basit bir renk ifadesi olarak görünecektir.

Daha eğlenceli bir görünüm için daha parlak çizgili renkleri tercih edin: ‘Minimalist bir oturma odası düzeni her zaman daha parlak tonlarda ifade desenli bir halıdan yararlanabilir. Bu, bir oturma odasına kişilik ve karakter katmanın, yüzey ve duvar alanlarını karmaşıklaştırmadan harika bir yolu olabilir.

Kireçtaşı Rengi

Kireçtaşı Rengi

Nötr renklerden daha parlak ama yine de zamansız görünen ve oturma odasını boğmayan bir halı rengi arıyorsanız, pişmiş toprak tonunu tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

Oturma odası için uygun bir halı seçerken, sıcak bir pişmiş toprak genellikle işe yarar. Kumlu bisküvi benzeri renk, oturma odanıza egzotik bir enerji katar.

Oturma odasının geri kalanını pişmiş toprak dekoru etrafında şekillendirirken: Kireçtaşı rengi, rustik ahşap oturma odası mobilyalarıyla güzel uyum sağlar ve genel sade atmosferi besler. Pişmiş toprak halılar genellikle hindistan cevizi gibi organik malzemeler bakımından zengindir ve bu nedenle mükemmel bir renk ve doku dengesi sağlar.

Kömür Grisi

Kömür Grisi

Koyu renkli bir oturma odasını tamamlamak için kömür renkli bir halı tercih etmek de uzmanların onayladığı bir diğer seçenektir. Kömür rengi çok az değerlendirilen bir halı seçeneğidir. Birçok insan otomatik olarak koyu grileri ve siyahları mutsuzlukla ilişkilendirir ancak durum her zaman böyle değildir.

Eğer dikkatli seçilirse, mürekkepli kömür rengi bir halı çok zevkli olabilir. Oturma odalarına biraz dram katmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir ve zümrüt yeşili, yakut kırmızısı veya diğer gri tonlarıyla iyi uyum sağlar.

Tecrübeli iç mimarlarımız, halıda bu koyu tonun tercih edilmesi durumunda oturma odasının başka yerlerinde daha açık ve parlak renklerle dekore edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor: Durum ne olursa olsun, kömür rengi bir halıyı vurgulamak söz konusu olduğunda bir renk sıçraması şarttır.

Çok Renkli

Çok Renkli

Halı renginizi seçerken tek bir renkte karar kılmak zorunda değilsiniz. Bunu oturma odanızın dekorunun geri kalanı için çok kısıtlayıcı bulabilirsiniz ve bunun yerine halı boyunca tamamlayıcı renklerin bir karışımını tercih etmekten faydalanabilirsiniz:

Her zaman nötr bir arka plana ve yanık portakal, hurma ve yumuşak yeşiller gibi yumuşak renk patlamalarına sahip halıların sıcak ve davetkar olduğunu ve sakin ama aynı zamanda ilginç bir alan yarattığını düşünüyoruz.

Çok renkli bir halıyla odayı şekillendirmek için tavsiyelerini sunmaya devam ediyor: ‘En sevdiklerinizi seçebileceğiniz ve odanın geri kalanını kumaşlar, minderler, örtüler ve seramiklerle vurgulamak için kullanabileceğiniz için birkaç renk içeren bir halıya sahip olmak önemlidir. Eğer tam tersi şekilde çalışır ve kumaş seçiminizle başlarsanız, o paletten bir renk seçmeniz ve mutlaka onunla eşleşmesi gerekmeyen, ancak onu tamamlayan bir ton seçmeniz önemlidir.

Yaşam alanlarında renkleri kucaklamak isteyen ancak odalarına güçlü, zengin renkler ve desenler getirme konusunda tedirgin olan pek çok insanla karşılaşıyoruz. Bizce zemin, renk enjekte etmek ve ilginç ve davetkar bir yaşam alanını bir araya getirmek için mükemmel bir yerdir.

Oturma Odasında Hangi Halı Renklerini Kullanmamalısınız?

Bu kişisel bir seçim olsa da, uzmanlar oturma odasında beyaz halılardan uzak durmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir. Şule Ağır’ın da belirttiği gibi, evin yoğun trafiğe sahip bir odası olduğu için beyazın kolayca kirlenmesi kaçınılmazdır: ‘Beyaz bir halı hoş bir parlaklık katabilse de, oturma odanızda bu rengi kullanmaktan kaçınırdım. Oturma odası gibi yoğun trafiğe sahip alanlar halınızı dökülmelere ve lekelere daha açık hale getirir ve bu lekeler özellikle beyaz halılarda daha kolay görülür.

Oturma odası halınızın rengini seçmek, oturma odası boya renginizi seçmek kadar önemlidir. Mekanda aynı derecede baskın olacaktır, bu nedenle yaratmak istediğiniz genel görünüm hakkında gerçekten düşünün, yumuşak ve hafif mi gitmek istiyorsunuz yoksa halınızı odayı topraklamak ve daha derin bir şeyle gitmek için mi kullanıyorsunuz? Elbette pratiklik de devreye girer, bu nedenle seçiminizi yaparken oturma odası döşemesinin karşı karşıya olduğu yüksek trafiği de göz önünde bulundurun.

Bu öneriler, oturma odalarınızı yeniden canlandırmak ve onlara sıcaklık ve stil katmak için harika bir başlangıç olabilir. Evinizi veya işyerinizi dönüştürmek istiyorsanız, Şule Ağır Mimarlık Ofisi olarak size özel iç mekan tasarımı hizmetleri sunmaktan mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir