İç Mimari

Pastel Oturma Odası Fikirleri

Pastel oturma odası fikirleri – Bir sonraki projenize ilham verecek 11 trend renk şeması

Adeta hiç yokmuşçasına soluk pembe, nane, lavanta ve gökyüzü mavisi tonlarından, pastel oturma odası fikirleriniz için sizin için seçeneklerimiz var.

Pastel tonlar yüzyıllardır popüler olan bir görünümü beraberinde getirir; Gürcüler yumuşak pastel tonları kullanmayı severlerdi ve Rokoko dönemi büyüleyici pastellere eşi benzeri görülmemiş bir ışık dalışıydı. Amerika’da 1950’ler ve 1960’lar iç mekanlarda pastel ve yumuşak tonların kullanımının arttığı yıllar oldu. Çilekli dondurma pembesi, yumuşak soluk yeşiller, lavanta ve bebek mavileri bolca kullanıldı ve savaş sonrası orta sınıf Amerika’da evin her yerinde sergilendi. Pastel oda fikirleri, 1950’lerin Amerika’sında milyonlarca neşeli, çekirdek aile için yapılmış bir stil seçimiydi.

Ancak pastel renklerin tarihsel alt metni genellikle çocuk oyuncakları ve kıyafetleriyle ilişkilendirildiğinden, yumuşak ve güzel tonlarına rağmen, güçlü, ya sev ya da nefret et tepkilerine neden olurlar. Peki, pastel kullanmaya karşı gösterilen direncin nedeni nedir? Çocuk oyuncakları ve kıyafetleriyle ve çok da uzak olmayan şeker hamurunun tarihiyle olan ilişkisi mi?

Profesyonellerin pastel tonlarla nasıl dekore ettiklerini keşfederken, pastel oturma odası fikirlerinin kesinlikle çocuksu olmadığını ve daha koyu tonlar, zengin doğal malzemeler, ahşap veya pirinç ile eşleştirildiğinde, bu stil trendinin hayal edebileceğiniz kadar olgun, şık ve zarif olduğunu ortaya koyuyoruz.

İşte Şule Ağır Mimarlık’ın mekanınızı sakinleştirecek pastel oturma odası fikirleri.

Doğanın İlham Kaynağınız Olmasına İzin Verin

Doğanın İlham Kaynağınız Olmasına İzin Verin

Pastel oturma odası tasarlayacaksınız ama, pastel paletten seçim yaparken nereden başlamalısınız? Tasarımlarınıza ilham verecek basit bir kural, oturma odanızın hemen ötesindeki manzaradır: doğa. Bu tür bir mavi gökyüzü düşüncesi, iç tasarımı düşünürken parlak bir başlangıç noktasıdır, dışarıya yansıyan renkleri seçmek içeride sinerji yaratacaktır. Doğal dünya, incelikle yumuşak, su mavisi bir gökyüzünden, soluk yapraklı, yeşil tonlara, kızaran bir gül fidanından ince yapraklara ve bunların arasında çok daha fazlasına kadar muhteşem pastel tonlar sunar.

“Kırsal kesimden esinlenen bir paletle yağmurda ya da güneşte, iç mekanı dış mekanla harmanlayın. Kırık beyazlar, sessiz pasteller ve yeşilin tonları bir araya gelerek, geri kazanılmış ahşap, rustik aksesuarlar ve daha fazla konfor için bol miktarda kalın örtülerle güzel bir şekilde çalışan, güvenli bir palet oluşturur. Şule Ağır Mimarlık’ın kreatif direktörü ve kurucu ortağı Hatice Ağır, “Tercihiniz ne olursa olsun, ister nötr ister daha koyu tonlar olsun, rahat ve zahmetsiz bir salon düzeni için sıcak alt tonlara sahip tonları seçin” diyor.

Bir Renk Tonu Size Göre Değilse Daha Derine İnin

Bir Renk Tonu Size Göre Değilse Daha Derine İnin

Pastel tonlar gürültülü, cafcaflı veya özellikle şekerli olmak zorunda değil, bunun yerine neden çağdaş bir kıyı yaşamı şeması denemiyorsunuz? Sessiz tonları bir araya getirerek sofistike bir pastel oturma odası yaratmak mümkün. Pasteller çok yönlüdür, hastalıklı bir tatlılıktan ziyade daha yetişkin hissettiren dengeli bir iç mekan yaratmak için soluk ve orta tonları karıştırabilirsiniz.

Pastel yaşam alanları yumuşaklık ve modernlik yayar. Mekanı sabitleyecek bir renk seçmek, başlamak için en iyi yerdir. Bu narin renkler, yaşam alanlarına aşırıya kaçmadan ışık ve doku katar. Pastel renkleri yastıklarda, mobilyalarda veya duvarlarda kullanabilirsiniz.

Açık ve Koyu Pastel Renkleri Birleştirin

Açık ve Koyu Pastel Renkleri Birleştirin

Yüzyıllar boyunca son derece moda olan, doğayla, çiçeklerle ve aşkla iç içe olan pembe, pastel tonlardaki bir oturma odası için popüler ve güzel bir başlangıç noktasıdır. Mamie Eisenhower, Amerikan halkını bu güzel tonla tanıştırdı; giysilerinde, porselen takımlarında ve iç mekanlarında görülen efsanevi pembe paleti, 1950’ler ve 60’lar Amerika’sında tutkulu bir pembe aşkını başlattı.

Bu sakarin pembe tonunun fazla tatlı olmasını önlemek için pastel tonları daha cesur bir renkle birleştirin. Derin erikler, koyu griler ve zengin maviler iyi sonuç verir. Bu oturma odasındaki yumuşak pembe, radyatörde görülen koyu tonların enjekte edilmesiyle dengelenmiş ve ardından süpürgelik ve halıda daha da sabitlenmiş ve yansıtılmış, hepsi de kesintisiz ve akıllı bir görünüm sağlamak için bir araya getirilmiştir.

İnce Pastel Dokunuşlar Ekleyin

İnce Pastel Dokunuşlar Ekleyin

Renklerden korkuyor musunuz? Son on yılda renk kullanımına doğru büyük bir kayma olmasına rağmen pek çok ev sahibi öyle. Ancak pastel tonlar, sizi bunaltmadan renkleri oturma odanıza taşımanın güvenli ve sade bir yoludur.

Şule Ağır Mimarlık’ın kreatif direktörü Hatice Ağır şöyle açıklıyor: “Pastel renkler, özellikle daha parlak renklerle çalışmak göz korkutuyorsa, bir oturma odasına ince renkler katmak için idealdir. Pasteller, daha nötr bir alana renk ipuçları eklemenin mükemmel bir yoludur ve özellikle daha güçlü renklerin ve desenlerin alanı boğmadan ön plana çıkmasını sağlayan abartısız bir zemin oluşturmak için kullanıldığında etkilidir.

İki Renk Tonunu Birlikte Kullanarak Sıcaklık Yaratın

İki Renk Tonunu Birlikte Kullanarak Sıcaklık Yaratın

Oturma odası projelerinizde sıcaklık yaratmak için pastel tonları kullanabilirsiniz. Yukardaki görselde, duvarlardan başlayarak bu projenin temeli olarak pastel pembe çim bezinden bir duvar kağıdı seçilmiş. Aile için sıcak bir alan yaratmak için, yumuşak pastel tonları getirerek ve mobilyaların geri kalanında daha parlak renkler ve dokularla karıştırarak yaklaşılmış. Bir odayı planlarken, özellikle de renkleri göz önünde bulundurarak tasarım yapıyorsanız, belirlenmiş kurallara uymak zorunda değilsiniz.

Nötr Bir Baz Olarak Pastel Kullanın

Nötr Bir Baz Olarak Pastel Kullanın

Oturma odanız için başlangıç noktası olarak nötr bir zemin oluşturmak sakinleştirici bir çerçeve sağlayacaktır. Pasteller son derece çok yönlüdür ve nötr palette önemli bir bileşendir. Nötr bir tonun altına pastel tonları serpiştirerek kullanmak, çok sayıda yumuşak renk fırsatı yaratır. Pastel tonlar inanılmaz derecede çok yönlüdür, üzerinde çalışması kolaydır ve daha büyük bir şema içinde nötr olarak kullanılabilecek kadar inceliklidir.

Seçtiğiniz nötr rengi sanat eserleri ve mobilyalar aracılığıyla nazikçe ortaya çıkararak birleşik bir görünüm yaratırlar. Pastel nötr rengi sessizce katmanlandırmak, odanın geri kalanını bastırmadan konuşmasını sağlar.

Diğer Renklerle Katmanlayarak Derinlik Yaratın

Diğer Renklerle Katmanlayarak Derinlik Yaratın

Bir renk beyaza ne kadar bağlıysa o kadar soğuk olur. Bu nedenle, tonlamayı doğru yaparsanız, pastel tonlar bir odadaki parçaları düzleştirecek ve hafif ve havadar ama mobilyalı bir his sağlayacaktır.

İç mimarlarımız genellikle, hafif ve ruhani bir palet oluşturmak için pastel tonların katmanlarını seçiyor. Allık pembeler, nane ve seladon yeşillerinin yanı sıra siyah, beyaz ve altın kaplama katmanları.

Rahat Bir His için İnce Ayarlanmış Tonlar

Rahat Bir His için İnce Ayarlanmış Tonlar

Duvarları kullanarak uyum yaratın ve seçtiğiniz pastel tonlarda tavanı da dahil edin, seçilen renk paleti tasarımın hissini değiştirecektir. Oturma odanıza süzülen ışığı düşünün, iç mekanınızda sıcak bir dokunuş arıyorsanız, pembeler ve sarılar başlangıç noktasıdır, ancak daha temiz bir şey istiyorsanız, oynamak için palet olarak mavileri ve yeşilleri kullanın, ikincisi özellikle doğuya bakan ve kıyı ışığına iyi yanıt verir.

Bu daha yumuşak tonlar, daha zengin ve daha cesur renklerle katman oluşturmak için mükemmeldir; burada görüldüğü gibi, koyu kot mavisi bir kanepe odanın merkezinde topraklayıcı bir temel sağlarken, parlak sarı ve daha derin pembeler ilave boyutlar sağlar.

Beyaz tavan ve süslemelerin klasik dekorasyon mecazı pastel renklerle her zaman başarılıdır, ancak daha yumuşak bir geçiş için seçtiğiniz duvar renginin özelliklerini paylaşan beyazları düşünün. Bu tavan, nüans yaratmak için zemin pembesi unsurlarıyla beyaza boyanmıştır.

Cesur Bir Vurgu Seçin

Cesur Bir Vurgu Seçin

Pastel tonlar, bolca derinlik ve renk katmak isteyen evlerde iyi sonuç verir. Yumuşak şeftali, pembe veya allık gibi pastel tonlar, cesur renklerin daha hafif bir tamamlayıcısına ihtiyaç duyulduğunda beyaz veya kremaya daha az sert bir alternatif olarak neredeyse nötr olarak çalışır. Pasteller bir mekana yumuşak ve kadınsı bir hava katar. Ayrıca, daha koyu ve maskülen renkler ya da mücevher tonları enjekte etmek istediğiniz bir oturma odasında denge unsuru olarak da kullanılabilirler. Pasteller, miras mülklerde veya daha geleneksel bir estetik yaratmaya çalışan evlerde iyi sonuç verir ve ceviz ve kiraz ahşapları gibi daha koyu mobilyalar için güzel bir tamamlayıcıdır.

Kumaşlara ve Mobilyalara Pastel Renkler Katmak

Kumaşlara ve Mobilyalara Pastel Renkler Katmak

İncelik sanatı, en nazik pastel paletle tasarım yaparken dahil edilebilir. Şeftali, pembe, elma yeşili veya gök mavisinin yumuşak ve koyu pastel tonları, en narin boya seçeneklerinde bulunabilir.

Daha göze çarpmayan pastel tonlar kullanmayı tercih ederseniz, yukarıdaki görseldeki oturma odasında seçilen perdeler, halı ve mobilyalar gibi malzeme ve kumaşları kullanarak abartısız pastel tonları tanıtabilirsiniz; pembe ve şeftalinin bastırılmış notalarını kullanarak rahat ve zarif bir görünüm elde edebilirsiniz.

Mekanı boğmadan renk katan yumuşak pembeler ve pastel tonlar oturma odalarında başarılıdır. Pastel tonlar ince renk ipuçları katar ve farklı şekillerde uygulanabilir, örtü, dekoratif objeler veya yastıklarla pastel detaylar eklenebilir.

Pastel Tonları Oturma Odanızda Nasıl Kullanabilirsiniz?

İç mimarlar, pastel tonların birlikte iyi çalışan çok yönlü tonlar olduğu ve daha zengin, cesur tonlarla ve ahşap zeminler, koyu mermer gibi doğal malzemelerle harika bir uyum sağladığı konusunda hemfikirler. Bu tonlar, ahşap zeminler, koyu mermer ve şöminelerde, şömantellerde ve sehpalarda bulunan bitişlerle de güzel bir uyum içerisindedir.

İnce bir tasarım için, beyaz boyaya yedirilmiş pastel tonları kullanarak veya kumaş ve döşemeleri kullanarak yaklaşın. Pasteller, klasik dört ton, yumuşak pembeler, soluk yeşiller ve maviler ve yumuşak, çırpılmış tereyağı sarıları arasından seçilen daha nüanslı nötrler olarak kullanılabilir. Pembeler ve sarılar bir şemaya sıcaklık katarken, yeşiller ve maviler daha canlı ve temiz bir görünüm sağlayacaktır.

Şule Ağır Mimarlık olarak, müşterilerimizin evlerinde sıcaklık, zarafet ve huzur hissi yaratmak için pastel renklerle tasarım oluşturuyoruz. Salonlar, bize göre evin kalbidir ve bu alanlarda kullanılan pastel tonlar, mekâna hoş bir atmosfer katar. Yüzyıllardır tercih edilen bu renk paleti, Georgians döneminden Rococo’ya, 1950’lerden 1960’lara kadar ev tasarımlarında sıklıkla karşımıza çıkmıştır. Biz, pastel renklerin sadece çocuk giysileri ve oyuncaklarıyla özdeşleştirilen bir seçenek olmadığını, aksine bu tonların, daha koyu tonlar, doğal malzemeler ve lüks detaylarla harmanlandığında son derece olgun, şık ve zarif bir atmosfer yarattığını düşünüyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz pastel renkli salon tasarım hizmetiyle, evlerini sadece bir mekân değil, duygu dolu bir yaşam alanına dönüştürmelerine yardımcı oluyoruz. Evinizin atmosferine sıcaklık katmak ve estetik bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek hayalinizdeki salonu birlikte tasarlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir