İç Mimari

Perde Fikirleri

Perde Fikirleri: Evde her oda için 30 tarz ve ipucu

Şule Ağır Mimarlık perde fikirleri, pencere giydirme ve mekânınıza tarz katma konusunda ihtiyacınız olan her şeyi karşılıyor. Perde fikirleri çoğu ev için önemlidir; pratik olmanın yanı sıra son derece çok yönlüdür, perdeleriniz gerçekten bir düzeni tamamlama veya bozma potansiyeline sahiptir, bu nedenle mekânınızdaki perdelerin tasarımı, şekli ve stili konusunda dikkatlice düşünmek önemlidir.

Perdeler, bir düzeni bir araya getirme konusunda harika çalışırlar, odanın geri kalanında bulunan renkleri ve desenleri taşıyabilir ve tek bir hareketle birleşmiş, uyumlu bir görünüm oluşturabilirler. Aynı zamanda bir odanın yüksekliğini vurgulamak, standart pencerelerin görünümünü artırmak ve sade ve basit bir mekâna çok ihtiyaç duyulan dokulu bir hava katmak için kullanılabilirler.

Pencere yenileme fikirleri planlarken, perdeler güzel dokuları, renkleri ve desenleri içeri getirebilir ve aynı zamanda basit ve nötr kaplamalar olarak da işlev görebilirler, bu nedenle fark edilmeyen ince bir dokunuş isteseniz de veya göze çarpan bir odak noktası isteseniz de her türlü seçenek mevcuttur.

Mimar Şule Ağır, ‘eviniz için perdeler seçme konusunda ilk düşünmeniz gereken şey, onlara neden ihtiyaç duyduğunuzdur. İnce şeffaflardan voilelere, lüks kadifelerden şık ketenlere kadar sonsuz olanaklar mevcuttur. Perde seçerken seçenekleri daraltmaya yardımcı olmak için perdelerin işlevini düşünün. Gözden kaçan bir alan için gizlilik eklemek mi istiyorsunuz, yoksa yatak odası için ışığı engellemek mi, yoksa odanıza sadece renk ve desen eklemek mi?’ diyor.

Perdelerinizin odanızın tarzını tamamlamasını ve ışığı engelleme, gizlilik ve bölgelendirme için pratik çözümler ve tasarımlar bulmanızı istersiniz.

Şule Ağır devam ederek, ‘odanın ruh halini ve dekorasyonunu da düşünmelisiniz, örneğin kalın ketenler ve kadifeler daha geleneksel alanlara daha uygun olabilirken, voileler genellikle çağdaş, minimalist bir ortamda daha iyi görünür’ diyor.

Basit olarak, perdeler pencereden daha yüksek ve daha geniş olmalıdır, bu nedenle perdeleri nasıl ölçeceğinizi belirlerken düşünmeniz gereken bazı önemli şeyler perde uzunluğu ve genişliği ile perde çubuğunun veya rayının konumu içermektedir.

Şule Ağır Mimarlık Ofisi olarak, evinizin yeni düzenini tasarlarken ilham almak ve evinizdeki perde fikirlerine yardımcı olmak için evin farklı tarzlardaki perde tasarımlarından oluşan bir koleksiyonu bir araya getirdik.

Perdelerinizle Kontrast Oluşturun

Perdelerinizle Kontrast Oluşturun

Daha geniş bir pencere alanı için, farklı tarz ve renkteki perdeleri kullanmak, bir odada zarif bir kontrast ve göz alıcı bir tasarım özelliği oluşturabilir; modern perde fikirleri için harika bir görünümdür.

İç mimarlarımız tarafından tasarlanan bu renkli çocuk odasında, perdeler sakinleştirici bir krem rengi ile perdelerin önde gelen kenarında beklenmedik bir renk ve desen kullanımını bir araya getiriyor. Rick Rack kumaşı, mekâna eğlenceli bir oyun öğesi katıyor ve pembe ve sarı paletle uyumlu bir şekilde odanın genelinde kullanılan renklere bağlanıyor; krem renk ise bir denge ve uyum hissi veriyor.

Doğanın Güzelliğini İçeri Getirin

Evinizde zamansız bir görünüm yakalamak için, doğanın güzelliğinden ilham alan ve çiçek veya bitki desenlerini içeren desenli perdeler, hem klasik hem de çağdaş mekânlara kolayca entegre olabilir.

Bu görselde, kullanılan Hazır Halkalı Perdeler, pencerenin yeşil bahçe manzarasını zarif bir şekilde çerçevelemekte ve narin yaprak desenindeki yeşil kullanımı, iki mekân arasında güzel bir bağlantı kurmaktadır.

Perdelerinizi Nötr Bir Alanı Canlandırmak İçin Kullanın

Perdelerinizi Nötr Bir Alanı Canlandırmak İçin Kullanın

Perdeler, eklenen renk ve doku ile bir odayı dönüştürebilir ve nötr bir tarza sahip bir mekânı vurgu renkleriyle canlandırmak için harika bir yol olabilir – nötr oda fikirleri için akılda tutulması gereken bir nokta.

İç mimarlarımız “perdeler, odanıza renk, sıcaklık, dram ve neşe getirebilir. Sadece bir final dokunuşundan daha fazlası olarak, şemaya cazibe ve doku sağlayarak odanızın odak noktası olabilirler” diyor.

Şule Ağır Mimarlık tarafından tasarlanan bu modern yemek odasında, parlak turuncu desenli perdeler, Fransız bahçe kapıları ile birlikte, renkli sanat eseriyle bir araya gelerek mekâna kişilik ve göz alıcı görsel ilgi katıyor; aynı zamanda yemek odası perde fikirleri için harika bir örnek oluşturuyor.

Maximalist Görünümü Benimseyin

Maximalist Görünümü Benimseyin

Desen üzerine desen katmanlamak ve cesur bir renk paleti kullanmak, maksimalist dekor fikirleri için etkileyici ve cesur bir görünüm oluşturabilir ve perdeleriniz tasarımın ayrılmaz bir parçası olabilir.

Botanik desenli duvar kağıtlarının oldukça popüler olduğu bir dönemde, neden bu görünümü perde fikirlerinize de yansıtmayasınız? Görseldeki dikkat çekici yatak odasında görüldüğü gibi. Desenli perdeler, mekân boyunca yayılan renk, desen ve dokuyu yükseltiyor. Desenli duvar kağıdıyla dinamik bir kontrast oluşturarak, bu neşeli yatak odasındaki perdeler, maksimalist tasarımda fazlanın daha iyi olduğunu gösteriyor.

Klasik ve Çağdaşı Birleştirin

Klasik ve Çağdaşı Birleştirin

Farklı dönemleri ve tasarım tarzlarını bir araya getirerek zengin ve eklektik bir görünüm elde etmek için neden daha geleneksel bir, dönem özelliği taşıyan mülkte modern bir desen veya renk kullanmıyorsunuz?

Sinek Kuşu Perdeleri, bu zarif, vintage tarzında, geleneksel yatak odası mekânına dikkat çekici, tropikal bir tasarım ekliyor. Duvarlarda kullanılan koyu yeşil boya ile mükemmel bir uyum sağlayarak, bu desenli perde tasarımı, yatak odası mekânını renk, şekil ve akıcı dokuyla daha da öne çıkarıyor.

Duvar Kağıdınızla Koordine Edin

Duvar Kağıdınızla Koordine Edin

Benzer desenler, hem duvar kağıdı hem de perdelerde kullanılabilir ve her iki özellik de bir odaya dokusal, renkli ve karakterli bir öğe getirebilir.

Dikkat çekici ve katmanlı bir görünüm için, neden perde ve duvar kağıdınızı aynı desenle eşleştirmeyesiniz?

İç mimarlarımız tarafından tasarlanan bu sevimli çalışma odasında gösterildiği gibi, turuncu ve yeşil Seville duvar kumaşı ile perdeleri eşleştirerek hem rahat hem de benzersiz bir görünüm elde etmek için lüks ve yumuşak bir görünüm oluşturuyor.

Perdelerinizi Bir Kornişle Daha Şık Hale Getirin

Perdelerinizi Bir Kornişle Daha Şık Hale Getirin

Perde kornişleri genellikle klasik iç mekân alanlarında kullanılır ve perdenin üst kısmını gizlemek için kullanılır. Pencerelerinize lüks ve dekoratif bir dokunuş eklemenin yanı sıra, kornişler aynı zamanda pencerelerin etrafında yalıtım sağlamak için de kullanılabilir; özellikle eski binalar ve büyük pencere perde fikirleri için uygundur.

Görseldeki bu geleneksel evde iç tasarımcılar, duvarlarda, perdelerde ve kornişlerde güzel, derin hardal rengini kullanmış. Farklı kullanılan malzemeler, tek renk paletine derinlik ve ilgi katarken, bu pencerede kullanılan korniş tasarımı muhteşem bir görkem ve geleneksel detaylarla tasarımı yükseltiyor.

Sakin ve Tamamen Beyaz Bir Tasarım Oluşturun

Sakin ve Tamamen Beyaz Bir Tasarım Oluşturun

Beyaz perdeleri beyaz duvarlarla eşleştirmek, tüm yaş gruplarına ve tarzlara uygun iç mekânlarda rahat ve gösterişsiz bir görünüm oluşturabilir; yatak odası perde yenileme fikirleri için zamansız bir seçenektir. İster küçük bir yatak odasını genişletmek isteyin ister sadece beyazla çalışmanın zamansız güzelliğini ve çok yönlülüğünü kutlamak isteyin, beyaz perdeler iç mekânınızla yıllar boyunca uyumlu bir şekilde devam edecektir.

Beyaz perdeler, yatak odasındaki boyanmış duvarlarla güzel bir şekilde uyum sağlayarak hafif ve havadar bir his oluşturur, hem sakin hem de rahatlatıcı bir etki yaratır; beyaz yatak odası fikirleri için harika bir seçenektir.

Perde Rengini Eşleştirerek Bütünlüklü Bir Düzen Oluşturun

Perde Rengini Eşleştirerek Bütünlüklü Bir Düzen Oluşturun

Perdeleriniz, tasarımınızın geri kalanıyla bütünleşmeli ve görsel olarak uyumlu olmalıdır (elbette istediğiniz görünüm farklıysa). İşin sırrı, bir paleti takip etmektir; bu zarif ama güçlü oturma odası, mavi ve kırmızı tonlarıyla uyum sağlamaktadır. Bu renkleri tüm unsurlarda birleştirmek, belirgin desenlerin bir arada uyum içinde durmasına olanak tanır.

Görseldeki cazip oturma odası, renklerin odanın etrafında nasıl akabileceğini gösteriyor: soluk çizgi desenli perde fikrinden çizgili depolama bankına, cesur halıya ve oturma alanındaki kumaşa kadar.

Ayrıca burada pencere kenarı fikri de mekânı yumuşatır, hoş bir ülke tarzı dokunuşu yaratır.

Kumaş Ağırlığını Doğru Seçtiğinizden Emin Olun

Kumaş Ağırlığını Doğru Seçtiğinizden Emin Olun

Bir mekân için doğru kumaşı seçerken, kendinize kumaştan ne istediğinizi sormalısınız,” diyor Şule Ağır Mimarlık iç mimarları.

Sıcaklık arıyorsanız, yünlü veya kadife gibi daha ağır kumaşlar hava akımlarını azaltır. Aynı zamanda astarlı veya ara astarlıysa orta ağırlıkta kumaşlar da kullanabilirsiniz. Öte yandan, hafif kumaşlar, görselde de görebileceğiniz gibi güneş ışığının bir mekâna filtrelenmesine izin verecektir. Hava akımları endişe kaynağı değilse, saydam veya astarsız bir perde deneyebilirsiniz; bunu ardından ışığın geçmesini engellemek için bir karartma perdesiyle katmanlayabilirsiniz.

Küçük Yatak Odaları için Hafif ve Havadar Perdeleri Tercih Edin

Küçük Yatak Odaları için Hafif ve Havadar Perdeleri Tercih Edin

Ev dekorasyonunda perdelerinizi seçerken, mekânınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Küçük yatak odalarınızı, beyaz ve açık renk tonları ile hoş ve havadar perdeler kullanarak  dizayn edebilirsiniz.

Narin ve özenle tasarlanmış bir estetik oluşturmak için, yumuşak dokulu, uzun perde kullanmayı tercih edin. Bu, ışığın mekânı nazikçe aydınlatmasına izin verirken, aynı zamanda gizlilik ve katmanlama sağlar. Rahat bir gece uykusu için pencere içine bir rulo perde ekleyin; böylece şeffaflık seviyesi kişisel tercihinize özel olarak ayarlanabilir.

Hafif ve Havadar Hissi İçin Keten Tercih Edin

Hafif ve Havadar Hissi İçin Keten Tercih Edin

Perdelerin ilk kuralı, zemine kadar uzun olmalıdır ve %100 keten perdeler için bu kuralı daha da uzatabilirsiniz. Eğer odada havadar ve aydınlık bir his istiyorsanız, kesinlikle %100 keten tercih etmelisiniz. Bu perdeler ışığın hafifçe içeri sızmasına izin verirken aynı zamanda gizlilik sunar. Gündüzleri neredeyse hiçbir şey kalmayacak şekilde açılabilirler ve bağlamak isterseniz, çok hafif oldukları için sadece hoş bir kurdele kullanmanız yeterlidir.

Eğer ışığı tamamen dışarıda tutmanız gerekiyorsa, keten perdenin arkasına bir jaluzi kullanabilir ve istediğinizde odanızın hafif ve havadar görünmesini sağlayabilirsiniz. Odayı daha büyük hissettirmek için, çekildiğinde duvarlarınıza karşı kaybolan bir renk seçin. Ne seçerseniz seçin, alan aradığınızda kalın ve ağır perdelerden kaçının.

Perde Panellerinde İki Tonlu Bir Yaklaşım Seçin

Perde Panellerinde İki Tonlu Bir Yaklaşım Seçin

Bazen en basit tasarımlar en etkili olanlardır. Büyük bir yerden tavana kadar pencere veya kapıda, iki tonlu bir perde kullanmak odaya enerji getirebilir. Sofistike bir düzen için perdenin çoğunda nötr bir renge sadık kalın ve üst üçte birlik bölüme kontrast bir renk ekleyin. Böylece hem ana rengi korur hemde ufak sıcak bir dokunuş yapmış olursunuz.

Mutfak Alanına Karakteristik Bir Dokunuş Eklemek için Perdeleri Kullanın

Mutfak Alanına Karakteristik Bir Dokunuş Eklemek için Perdeleri Kullanın

Ev dekorasyonunda hangi odaların perdeler gerektirdiği konusunda mutfaklar genellikle öncelik listesinin sonlarında yer alır veya hiç yer almaz! Mutfak tasarımınıza ve kişisel tercihinize bağlı olarak, evin en çok kullanılan alanlarından olan mutfağınızda perdelerin kullanılamayacağına dair bir kural yoktur.

Açık plan tasarımlar veya bir mutfak-yemek alanı için harika bir seçenek olan mutfak pencere perde fikirleri, bu fonksiyonel alanı hoş bir dokunuşla sıcak ve yumuşak hale getirebilir. Son dönem mutfak perde fikirlerinde popüler olan daha hafif, nötr tasarımlarla, istediğiniz kadar zarif veya cesur olabilirsiniz.

Moda Olan Perdeler Hangileri?

Son birkaç yılda güzel kabarık tarz perdelerin yeniden popüler hale geldiğini gördük; özellikle uzun boyunlu ve etkileyici desenler ve dokumalarla olanlar. Ancak daha basit çiftlik tarzı perde fikirleri ve ülke tarzı perde fikirleri de oldukça moda. Odanın tamamlanmış ve tasarımın geri kalanına entegre olan tasarımları bulmaya çalışın, çünkü perdeler mobilya ve aksesuarlar kadar önemli olmalıdır, sadece sonradan düşünülen bir ayrıntı değil. Perdeler, nötr bir düzeni aniden son derece şık hale getirebilir veya başka hiçbir yerde elde edemeyeceğiniz bir lüks seviyesi ekleyebilir.

Evdeki perde fikirlerini seçerken ve planlarken daha fazla rehberlik için Şule Ağır Mimarlık iç mimarlarından destek alabilirsiniz.

Perde Kumaşı Seçerken Nasıl Karar Vermelisiniz?

Perdelerinizi astarlamak, daha dolgun, daha lüks bir görünüm kazandırır. Ara astar (bazen “bump” olarak adlandırılan) – astar ile yüzey malzemesi arasında ekstra bir yalıtım kumaşı tabakası – dışarıdan gelen soğuk havayı ve hatta gürültüyü azaltır. Ayrıca astarsız perdeler evinizin ucuz görünmesine neden olan unsurlardan biridir.

Ünlü tasarımcılara göre neredeyse her tür kumaş perde olarak kullanılabilir. Güzel drapeleri olması yeterlidir. En iyi kalitede perde astarı ve ara astar malzemeleri lüks bir bitiş sağlar. Ayrıca kumaşın güzelliğini artırır ve şekli ile dolgunluğu vurgular.

Perdeler için En İyi Malzeme Nedir?

Perdeler için en iyi malzeme türü, seçtiğiniz odanıza en uygun olanıdır. Rüzgar alan büyük bir ev, soğuk aylarda sıcak bir his yaratmak ve lüks bir dokunuş eklemek için astarlı ağır kadife perdelerden faydalanabilir.

Diğer taraftan, keten tüm ihtişamıyla belki de en popüler seçeneklerden biridir ve nedeni kolayca anlaşılabilir; pürüzlü ve muhteşem, güzel bir şekilde asılır ve çeşitli hoş tonlarda gelir. Voile perdeler banyolar için iyi bir fikir olabilir, ve yatak odasında biraz gösteriş istiyorsanız ipek astarlı perdelere yönelebilirsiniz.

Farklı Perde Stilleri Nelerdir?

Hazır perdelerde standart olarak halka veya kalem katlamaları kullanılırken, özel ölçülere göre yapılan perdelerde dekoratif bir başlık, kumaşınıza bakılmaksızın kaliteyi yansıtır. Çift ve üçlü katlamalar, düşük kenarlı fırfırlar veya resmi olmayan toplamalar arasından seçim yapabilirsiniz.

Şule Ağır Mimarlık Ofisi olarak tül perde dekorasyonu konusunda hizmet vermekteyiz. En güzel tasarımlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mimarlık ve dekorasyon ihtiyaçlarınız için bize ulaşmaktan çekinmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir