İç Mimari

Sıcak Renkler Soğuk Renklere Karşı

Sıcak renkler soğuk renklere karşı. İç Tasarımcılarımız mekanınız için hangisinin en iyi olduğuna karar veriyor.

Sıcak renklere mi yoksa soğuk renklere mi yöneliyorsunuz? Uzmanlara hangi renklerle dekorasyon yapmanın en iyisi olduğunu soruyoruz.

Çoğu zaman bilinçaltımızda ya sıcak ya da soğuk bir renk paletine yöneliriz ve bu durum giydiklerimize de yansır. Yeni bir alan tasarlamak söz konusu olduğunda bu büyük bir sorudur ve sıcak ve soğuk renkler oldukça büyük bir tartışma yaratabilir!

Renkler, evinizde çeşitli ruh halleri ve atmosferler yaratmak için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Farklı renk tonlarını ve bunların mekanınızdaki aydınlatma ile nasıl çalıştığını anlayarak, gerçekten davetkar ve şık bir ev yaratabilirsiniz.

Hem sıcak hem de soğuk renkler bir mekan üzerinde çok fazla etkiye sahip olduğundan, hangisini tercih ettiğinizi gerçekten düşünmeniz gerekir ve bu, kuzeye bakan bir odanızın mı yoksa güneye bakan bir odanızın mı olduğuna bağlı olabilir. Belirli bir renk tonuyla ‘sıcak’ bir odayı soğutabilir, aynı şekilde zengin, parlak bir renk tonuyla ‘soğuk’ bir odayı ısıtabilirsiniz.

Sıcak Renkler Nelerdir?

Sıcak Renkler Nelerdir?

Güzel terracottalar (kiremit rengi), canlı kırmızılar, pastel pembeler ve rahat mercanlar, gerektiğinde bir alanı parlak, neşeli ve kozalaklı hissettirecek sıcak renklerdir. Kuzeye bakan bir oda için idealdir, çünkü anında güneşli bir destek verirler.

Oturma odası genellikle evde inzivaya çekilmek istediğiniz odadır, bu nedenle rahat ve atmosferik olması genellikle arzu edilir. Renklendirme, bir alandaki sıcaklığı en üst düzeye çıkarma konusunda benzersiz bir yeteneğe sahiptir, aynı zamanda gözü halı veya mobilyanın rengi ve dokusu gibi odadaki diğer unsurlara çekmek için güzel bir tuval görevi görecektir. Kahverengi ve kırmızının zengin alt tonlarına sahip derin, ışıltılı bir turuncuyu tercih etmek anında sıcaklık katacaktır. Duvarlar, döşeme ve tavanın boyanmasıyla tüm oda bu mücevher tonlu renkle sarılacak, farklı unsurları bir araya getirmek ve odanın koza benzeri hissini en üst düzeye çıkarmak için güçlü bir bağlantı noktası sağlayacaktır.

Soğuk Renkler Nelerdir?

Soğuk Renkler Nelerdir?

Ölçeğin diğer ucunda soğuk renkler yer alır. Camgöbeği ve çivit mavisi gibi mavileri, zümrüt ve yeşim gibi yeşilleri ve patlıcanı düşünün. Soğuk tonları kullanırken ahşap, pirinç veya keten gibi daha sıcak unsurları dengelemek önemlidir. Çok soğuk bir tasarım, soğuk veya klinik bir havaya bürünebilir. Mükemmel dengeyi yakaladığınızda soğuk tonlar sakin ve rahatlamış bir his yaratmaya yardımcı olur.

Sıcak ve Soğuk Renkler En Çok Hangi Alanlarda İşe Yarar?

Sıcak ve Soğuk Renkler En Çok Hangi Alanlarda İşe Yarar?

Kuzeye bakan bir odada soğuk alt tonlar hüzünlü ve kasvetli görünebilir ancak sıcak bir güney cephesinde güzel bir şekilde çalışacaktır. Güneye bakan bir odada sıcak alt tonlar işe yarayabilir, ancak rengin çok doygun olmamasına dikkat edin, aksi takdirde kendinizi aşırı ısınmış ve endişeli hissedersiniz. Seçimlerinizi yapmadan önce ilk olarak güneşin nereden gelip gelmediğini kontrol edin. Ardından, mekandaki enerjinin nasıl hissettirmesini istediğinizi düşünün.

Yemek odaları, oturma odaları, güneşlenme odaları, fuayeler ve ofisler sıcak bir palet kullanmak için harika yerlerdir. Yatak odaları, banyolar, mutfaklar, aile odaları ve oturma odaları soğuk renkler için harikadır. Rahatlatıcı, dingin ve temiz bir renk paleti bu odalardan herhangi biri için mükemmel bir seçimdir. Mekana enerji veren ve davetkar bir his yaratmaya yardımcı olabilir.

Bir Mekanda Hem Sıcak Hem De Soğuk Renkler Olabilir Mi?

Bir Mekanda Hem Sıcak Hem De Soğuk Renkler Olabilir Mi?

İç mimarlarımıza göre, elbette isterseniz her ikisini de başarılı bir şekilde kullanabilirsiniz ve hangisini seçerseniz seçin vurgu olarak kullanılabilir. Yeşil bir kanepe üzerine pişmiş toprak bir yastık veya hem sıcaklık hem de doku katacak doğal bir hindistan cevizi halı gibi.

Doğru yapıldığında, dekorasyon düzeninizde sıcak ve soğuk renkleri kullanmak aslında bir evi sadece birine veya diğerine bağlı kalmaktan daha dengeli ve taze hissettirebilir. Biz genellikle odayı tutan bir renk grubuna sahip olmayı ve ardından minderler veya objeler gibi aksesuarlar ya da bir şezlong veya bir sanat eseri gibi gerçekten güçlü bir vurgu parçası yoluyla diğer renk grubunu tanıtmayı seviyoruz.

Genel bir kural olarak, konyak gibi sıcak ve karamsar bir kahverengi ile cesur, parlak bir ana rengi karıştırmak yerine, aynı yoğunluk veya canlılık seviyesine sahip sıcak ve soğuk renkleri karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Sıcak ve Soğuk Renklerle Nasıl Dekorasyon Yapabilirim?

Sıcak ve Soğuk Renklerle Nasıl Dekorasyon Yapabilirim?

Hem sıcak hem de soğuk renklerle dekorasyon yaparken denge çok önemlidir. Örneğin, yukarıdaki görselde ki  minimalist oturma odası gibi soğuk minimalist bir alanı alıp, taba rengi deri koltuklar ve benzer renklerde sanat eserleri ile görsel olarak ısıtabilirsiniz. Dekorasyon renginde mobilya da bir rol oynar, rengin sadece boyadan gelmesi gerekmez.

Sıcak ve soğuk renklerle dekorasyon yaparken, işin püf noktası, sıcak ve soğuk renkleri ve tonları nasıl bir araya getireceğinizi bilmektir ve bu zor değildir. Her şey denge ile ilgilidir.

Genellikle iç mekanınızdaki doğal ışık, mekanın kendisinin birine mi yoksa diğerine mi eğilimli olduğunu belirleyecektir. Mekanın serin veya sıcak bir alt tonu var mı? Bunu öğrendikten sonra, şemayı yükseltebilir, kontrast tonlarla ısıtabilir veya soğutabilirsiniz. Kontrast katmanları eklemek ve sıcak ve soğuk tonları bir araya getirmek, bir odayı seçilmiş ve düşünülmüş hissettiren şeyin bir parçasıdır. Nötr bir düzende bile boya, ahşap kaplamalar, yumuşak mobilyalar, donanım ve dekoratif aksesuarlar ya soğuk ya da sıcak bir alt tona sahip olacaktır.

Nötr Renkler Sıcak/Soğuk Skalasında Nerede Yer Alır?

Nötr Renkler Sıcak/Soğuk Skalasında Nerede Yer Alır?

Nötr tonlarla dekorasyon yapmak, bu tonların soğuk ya da sıcak tonlardan oluşmasına bağlı olarak değişebilir. Örnek olarak kırık beyazı ele alalım, nötrdür ancak neredeyse beyaz olması nedeniyle daha soğuk taraftadır. Bu aynı zamanda onları hangi diğer renklerle kombine ettiğinize de bağlıdır.

Bizim için kazanan her zaman sıcaktır. Evlerimiz bir sığınak gibi hissettirmeli ve bizi içine almalıdır. Bu her zaman taş bazlı nötr, güvenilir bir boz kahverengi ve kahverengi alt tonunun sıcak kucaklamasıyla en başarılı şekilde elde edilir. Yine de maviler tarafını seçerseniz, taş renginin sıcaklığıyla eşleştirilmiş derin bir mürekkep tonu harikalar yaratabilir. Sıcak ve soğuk tonları karıştırmayı tercih ederseniz, renk derinlikleri her zaman çok farklı olmalıdır.

Mekanınıza sıcak mı yoksa soğuk mu daha iyi gider, kararı uzmanlarımıza bırakın. Şule Ağır Mimarlık olarak, iç tasarımın renkli dünyasında size rehberlik etmek ve mekanınızı en iyi şekilde tasarlamak için buradayız. İletişime geçmek için hemen bize ulaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir